Elektrik fiyatlarını, zamları/indirim oranlarını kim belirler?

Elektrik fiyatları EPDK tarafından düzenlenir ve yılın dört çeyreğinde ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) istediğinde/istediği dönemlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) web sitesinde yayınlanır. http://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/3-0-0-92/tarifeler linkinden erişim sağlanabilen fiyatları şirket veya bölge ayrımı yapılmaksızın bütün tüketiciler görüntüleyebilir. Tüm Türkiye için aynı fiyat geçerlidir hiçbir bölgede/şirkette (Serbest Tüketici ve Son Kaynak Tedariği Tarifesi Yüksek Tüketimli Tüketiciler dışında) değişiklik göstermez.

Faturamı nasıl hesaplarım?

EPDK web sitesinde yer alan http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml linkinden elektrik faturalarınızı hesaplayabilirsiniz.

Elektrik Faturamı nasıl ödeyebilirim?

Elektrik faturalarında da belirtildiği gibi elektrik faturalarınızı Akedaş Tüketici İşlem Merkezlerimizden, Faturamatik Akedaş Yetkili Ödeme Merkezlerinden hiçbir ek ücret ödemeden ve Anlaşmalı Bankalardan Otomatik Ödeme Talimatı vererek ya da Online Bankacılık Hizmetini kullanarak ödeyebilirsiniz.

Faturamın yanlış olduğunu düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle EPDK web sitesinden http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml linki üzerinden bilgilerinizi girerek faturanızı hesaplayabilirsiniz. Okuma dönemleri ve mevsimsel olarak sizin tüketimleriniz değişiklik gösteriyor olabilir. Eğer hala yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız 444 46 02 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da size en yakın Tüketici İşlem Merkezimizi ziyaret ederek Müşteri Temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz.

Bilgilerimi Neden Güncellemeliyim, Nasıl Güncelleyebilirim?

Siz değerli tüketicilerimizin Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. ile ilgili bütün işlemlerini daha kolay, daha hızlı ve daha sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri ve elektrik abonelikleri ile ilgili her türlü bilgilendirmeden haberdar olabilmeleri için şirketimizde kayıtlı olan bilgilerinin güncel olması gerekmektedir. Bilgilerinizi 444 46 02 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da size en yakın Tüketici İşlem Merkezimizi ziyaret ederek güncelleyebilirsiniz.

Abonelik başvurusunda bulundum. Elektriği ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği, ”Perakende Satış Sözleşmesi’nin İmzalanması” başlıklı 22. Maddesi kapsamında görevli tedarik şirketi, usulüne uygun olarak yapılan ve imzalanan başvuruları aynı gün içerisinde kayıt altına alır. Aynı yönetmeliğin 49. Maddesi kapsamında bildirimin yapıldığı andan itibaren veya dağıtım şirketine ilişkin yükümlülüğün yerine getirildiği andan itibaren dağıtım şirketi; İmar yerleşim alanında 24 saat içerisinde, imar yerleşim alanı dışında 48 saat içerisinde, elektrik enerjisini bağlar. Eğer elektrik kullanımına bu süreler dahilinde hala başlayamadıysanız bir sorunla karşılaşmış olunabilir bu durumda 444 46 02 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Güvence bedeli nedir? Neye göre ödeme yapılmaktadır?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 25. Maddesi’nde ‘Görevli tedarik şirketi, kullanım yerinin değişmesi ve/veya perakende satış sözleşmesinin sona ermesi veya sözleşmenin feshi hâlinde, tüketicinin elektrik enerjisi tüketim bedelini ödememesi ihtimaline karşılık olarak, borcuna mahsup etmek üzere güvence bedeli talep eder.’ Güvence Bedeli hesaplaması da yine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 26. Maddesi’nde ‘Görevli tedarik şirketi ile sözleşme imzalayan tüketicinin güvence bedeli, tesisin veya kullanım yerinin gücü dikkate alınarak, abone grupları itibarıyla EPDK kurul onayı ile yürürlüğe giren birim bedel üzerinden hesaplanır.’ Hükmünde belirtilmiştir. Hesaplanan bu bedelin sözleşme başvurusu sonrasında ödenmesi gerekmektedir.

Güvence bedeli iadesini nasıl alabilirim?

Güvence bedeli iadesi başvurunuzu size en yakın Müşteri İlişkileri Merkezimize gidip matbu dilekçemizi doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Tespit edilen nakit güvence bedeli, güncelleme oranı kullanılarak güncellenir. Güncelleme yapılmasını takiben, tüketicinin görevli tedarik şirketine olan tüm borçlarını ödemesinden sonra varsa güncellenmiş güvence bedelinin bakiyesi, talep tarihinden itibaren en geç beş iş günü içerisinde tüketicinin talep ettiği ödeme şekline göre iade edilir. Güvence bedeliniz başvuru esnasında beyan edeceğiniz IBAN numarasıyla belirlenen sürede hesabınıza yatırılacaktır.

Tüketiciye Özel
Sizi Dinlemeye Hazırız
Lütfen Adınızı ve Soyadınızı Giriniz.
Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz.
Lütfen Numaranızı Başında 0 Olmadan 10 Hane Olarak Belirtiniz.
Lütfen İletişim Tercihinizi Belirtiniz.
Lütfen Konuyu Belirtiniz.
Lütfen Mesajınızı Yazınız.
AKEDAŞ ELEKTRİK PERAKENDE SATIŞ ANONİM ŞİRKETİ
Gayberli Mahallesi 28043 Sokak A Blok No:45/A Onikişubat Kahramanmaraş / TÜRKİYE
Tel: 0 344 223 53 20
Fax: 0 344 223 53 24
Müşteri Temsilcisi: 444 46 02
E-Mail: bilgi@akedas.com.tr
Akedaş Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi 2018 Copyright